III. Ulusal Sigorta Sempozyumu Gerçekleştirildi…

2014 yılı Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında 26 Mayıs 2014 tarihinde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Sigorta Birliği’nin katkılarıyla SEGEM tarafından “Sigorta ve Bireysel Emeklilik Sektöründe Dağıtım Kanalları” konulu III. Ulusal Sigorta Sempozyumu düzenlendi.

InterContinental İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen Sempozyuma sigortacılık düzenleme ve denetleme kurumu temsilcileri, sigorta sektörü yöneticileri, akademisyenler ve basın temsilcileri olmak üzere yaklaşık 300 kişi katılım gösterdi.

Sempozyum, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş,  Türkiye Sigorta Birliği Başkan Yardımcısı Ragıp Yergin ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan yardımcısı ve SEGEM Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar’ın yaptığı açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmalarının ardından “Dünya’da ve Türkiye’de Dağıtım Kanalları” konulu 1. Oturuma geçildi. Başkanlığını Güneş Sigorta Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Üyesi Serhat Süreyya Çetin’in yaptığı oturumda T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç “ Türk Sigorta ve Bireysel Emeklilik Sektöründe Dağıtım Kanallarına İlişkin Düzenleyici Çerçeve”, Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan “Dağıtım Kanallarında Yeni Trendler”, AKSigorta Genel Müdürü Uğur Gülen “Dağıtım Kanallarında Prim Üretimi ve Karlılığın Artırılması” ve Deloitte Türkiye Finansal Hizmet Sektör Ortağı Yücel Ersöz “Sigorta Sektöründe Alternatif Dağıtım Kanalları” başlıklı konuşmalar yaptılar. Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

Öğle yemeği için verilen aranın ardından “Sigorta ve Bireysel Emeklilik Dağıtım Kanallarında Yeni Dönem” konulu 2. Oturum başladı. Başkanlığını Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Vekili Mehmet Kalkavan’ın yaptığı bu oturumda da T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur “Sigorta ve Bireysel Emeklilik Dağıtım Kanallarında Denetim”, AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürü Meral Eredenk “Bireysel Emeklilik Dağıtım Kanalları: Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Hüseyin Kasap “Acente Kanalıyla Dağıtım: Sorunlar ve Çözüm Önerileri”,  Brokerler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Genç “Brokerler Kanalıyla Dağıtım: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya “Eksperlerin Dağıtım Kanallarından Beklentileri” başlıklı konuşmalar yaptılar. Soru-cevap bölümünü takiben Sempozyum son buldu.